TAHİNLİ KURU BAKLAVA

Sponsorlu Bağlantılar
TAHİNLİ KURU BAKLAVA
Sponsorlu Bağlantılar

TAHİNLİ KURU BAKLAVA

1 paket (15 adet baklavalık yufka)
2 çay bardağı sıvıyağ
600 gram tahin (2 kavanoz)
600 gram ceviz
1,5 su bardağı şeker

300 gramlık 2 ayrı tahin kavanozunuda içindeki yağı ile birlikte geniş bir tasa boşaltalım. Üzerine sıvıyağı ekleyelim,şekeride katalım ve iyice karıştıralım. Cevizi mutfak robotunda minicik şekilde çekelim.
Yufkamızı paketinden çıkartıp alt üst iki havlu arasına alalımki hava almadan kurumadan kalsınlar.
2 yufka alıp üst üste tezgaha serelim.
Üzerine kepçe ile tahinli şekerli sostan döküp fırça ile yufkanın her yerine güzelce sürelim. Üzerine Göz kararı bolca çekilmiş cevizden serpelim.
Tekrar 1 adet yufka alıp diğer soslu yufkaların üzerine koyalım. Üçüncü kat bu yufkayada sos sürelim ve ceviz serpelim. Daha sonra ucundan başlayıp sıkıca kıvıra kıvıra rulo şeklinde saralım. Kalın ve uzun bir rulomuz olmuş olacak. Keskin bir bıçakla en uç iki kısmından biraz kesip çıkaralım. Daha sonra 3 parmak genişliğinde dilimlere keselim ve azıcık yağlanmış tepsimize aralık bırakarak yerleştirelim. Tüm yufkalara aynı işlemi uygulayıp toplamda 5 büyük rulo, ve 25 adet dilim çıkaralım. Bakşavaların üzerine fırçayla sıvı yağ sürelim ve Önceden ısınmış alt üst ayar fırının alttan ikinci rafında 175° 30 dakika pişirelim. Daha sonra tepsiyi bir üst rafa çıkarıp üzerleri kızarana kadar 10 dakika kadar pişirip fırından alalım. Fırından alınca servis tabağına yada uygun bir tepsiye aktarıp soğumalarını bekleyelim. Soğuduktan sonra servise hazırdır.

Sponsorlu Bağlantılar

@tugba_gamzeli_melek

Sponsorlu Bağlantılar
error: Content is protected !!