YELPAZE ŞEKİLLİ PATLICAN KEBABI

Sponsorlu Bağlantılar
YELPAZE ŞEKİLLİ PATLICAN KEBABI
Sponsorlu Bağlantılar

2 adet kalın ve iri boy patlıcan
400 gram dana kıyma
1 adet iri boy kuru soğan
2 iri diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
Yarım çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber
Yarım çay kaşığı kimyon
Kekik ve tuz
— SOSU İÇİN—
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı tereyağı
Yarım yemek kaşığı tatlı biber salçası
Yarım yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı sıcak su (200 ml)
Tuz,,, Kekik,,,, Karabiber,,,Acı pul biber
Kırmızı toz biber,,,

Patlıcanların saplarını keselim. Uzunlamasına olacak şekilde tam ortadan boydan patlıcanı ikiye ayıralım.
Dilimlediğimiz uzun boy patlıcanı bir tahta üzerine alıp; İki adet Kahvaltı bıçağının saplarını patlıcanın en dış iki kenarına yerleştirelim ve bıçakları sıkıca tutarak patlıcanı hizalayalım (BU İŞLEMLE PATLICANA YELPAZE ŞEKLİ VERİP DİLİMLERE KESERKEN DERİN KESMEMİŞ YIRTMAMIŞ VE AYNI ORANDA KESİKLER ATMIŞ OLACAĞIZ) Keskin bir bıçakla yan yana, biraz boşluk bırakarak, patlıcana Derin çizikler atalım. Her porsiyona 5 köfte sığacak şekilde ayarlayıp dilimleri kesip işlemi bitirelim.
Tuzlu su içerisinde 20 dakika bekletelim. Bu sırada kıymasını hazırlayalım. Kıyma üzerine tüm baharatları ekleyelim. Soğan ve sarımsağı rende yada robotta incecik çekip katalım ve yoğuralım.
Sudan süzüp duru suyla yıkadığımız patlıcanları Tezgaha alalım. Her kesik dilim içerisine, elimizle gelişi güzel aldığı kadar kıyma iterek basalım ve Borcama dizelim.
Sosunu yapalım. Yağları tavaya alalım ısınınca içine salça ve baharatları katıp kavuralım. Üzerine kaynar suyunu ilave edelim pişirip ocaktan alalım. Patlıcanlar üzerine kepçe ile sosunu gezdirelim. 200° Alt üst ayarda ısınmış fırının alttan ikinci rafında 60 dakika pişirelim (süre herkeste değişebilir) Malzemeler artırabilir.

@tugba_gamzeli_melek

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
error: Content is protected !!