BAKLAVALIK YUFKAYLA BÜLBÜL YUVASI

Sponsorlu Bağlantılar
BAKLAVALIK YUFKAYLA BÜLBÜL YUVASI
Sponsorlu Bağlantılar

Deneyin Tadın ve görün Kararı siz verin nasıl MUHTEŞEM bir tadı var

BAKLAVALIK YUFKAYLA BÜLBÜL YUVASI
ŞERBETİ İÇİN
3,5 su bardağı şeker
3 su bardağı su
Bardak ölçüm 200 ml
1 yemek kaşığı limon suyu
1 kiloya yakın baklavalık yufka kullandım
300 gr ceviz içi ( ezilmiş )
185 gram tereyağ
1 çay bardağı sıvı yağ (120 ml)
İnce bir oklava
İlk önce şerbetini hazırlamayla başlıyoruz. Şeker ve suyu ocağa alıp arada karıştırarak kaynamaya bırakıyor. Fokurdamaya başladığında altını kısıp 25 dakika kaynatıyoruz. BUZ GİBİ SOĞUYANA DEK BEKLETİYORUZ.

Tereyağını eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. Cevizini ezip hazır ediyoruz. Daha sonra yufkalarımızı paketinden çıkarıp altını ve üstünü kalın bir mutfak bezi ile kapatıp kurumalarını önlüyoruz. İki yufkayı üst üste tezgaha serip fırça ile yağ karışımımızdan üzerinin her yerine sürüyoruz.
Yufkanın baş kısmına (kısa tarafı) ince dövülmüş ceviz serpiyoruz ve yufkanın ucunu, koyduğumuz ceviz üzerine göre 2 parmak kalınlığında kapatıyoruz. Kapattığımız kısma oklavayı koyup çok sıkı olmayacak şekilde yufkayı oklavaya sarıyoruz.
İki elimizle kenarlardan tutarak ortaya doğru iterek büzdürüyor ve oklavadan çekip yufkayı çıkarıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar


Tam ortadan bıçakla kesip 2 eşit parça elde ediyoruz. Kapalı U şeklinde yada oval olacak şekilde kıvırıp uçlarını tepsinin kenarına dayayarak yan yana diziyoruz. (DİLEYEN GÜL ŞEKLİNDE YUFKAYI KESMEDEN KENDİ ETRAFINDA DOLAYARAK YUVARLAKÇADA YAPABİLİR VERDİĞİM ÖLÇÜLERDEN 23 ADET BAKLAVA ÇIKIYOR ) Tüm yufkalar bitip tepsi dolduğunda kalan yağı fırçayla üstlerine sürerek bitiriyoruz. Önceden ısınmış 185° fansız fırının en alt rafında 40 dakika pişirip sonrasında orta rafa çıkarıyor nar gibi kızartıyoruz. Fırından alınca üzerine soğuk şerbetini gezdirip 50 dk bekletiyor daha sonra başka bir tepsiye çıkarıyoruz. Baklavanın boş kısımlarına birer adet ceviz yerleştirip üzerine antep fıstığı serpiyoruz. Üzeri açık kalacak şekilde örtmeden muhafaza edelim

@tugba_gamzeli_melek

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar