KİREÇTE PATLICAN REÇELİ

Sponsorlu Bağlantılar
KİREÇTE PATLICAN REÇELİ
Sponsorlu Bağlantılar

Geçen yıl yine patlıcan reçeli yapmıştım. Fakat bu kez daha sert olması için kireçte yapmak istedim. Gerçekten kireçte bekleyen meyveler sert oluyor ve dağılmıyor. Patlıcan kokusunu asla alamayacağınız bir reçel. Fakat bana tatlı geldi pek yiyemedim. Tadı hafif mayhoş ve kokulu reçelleri daha çok seviyorum. Erik reçeli gibi mesela. Patlıcan reçeline koku versin diye tarçın ve karanfil ekledim. Bu reçel tarifim farklı reçellerden hoşlananlar için gelsin…

KİREÇTE PATLICAN REÇELİ
Malzemeler
1 kg. bebek patlıcan veya küçük boy körpe patlıcan
5 su bardağı şeker
6 su bardağı su
1 çay kaşığı limon tuzu (çok dolu olmayacak)
Yarım boru tarçın
2 adet karanfil
300 gr. sönmemiş kireç
3 lt. su
patlıcan reçeli yapımı

Sponsorlu Bağlantılar

Kireç kaymağında patlıcan reçeli nasıl yapılır?
Öncelikle kireç kaymağını hazırlayacağız. Sönmemiş kireci akşamdan büyük bir kavanozun içine koyup üzerine suyu ekleyin. 2 saat öncesinde de konsa olur ama bu şekilde suyu daha berrak oluyor.
Üzerini yarı açık bırakın. Normalde kireç suyu görünce patlayarak çözünür, fakat kireç bayatsa patlamaz fakat yine de çözünür.
Patlıcanları tamamen soyun. Çok küçükse doğramadan bütün halde bırakın. Biraz daha iriceyse 4 e veya 6 ya bölün.
Kireç kaymağını yani kirecin üzerine koyduğunuz durulmuş suyu ayrı bir kaba bulandırmadan alın ve patlıcanları içine atın. Patlıcanların suya tam batması için üzerine bir ağırlık koyun.
Ben kireç suyunda tam 16 saat beklettim. 12 saatten daha az olmasın. Yoksa patlıcanlar istediğimiz sertlikte olmaz.
Bu süre sonunda patlıcanları kireç suyundan alın. 4-5 su yıkayın ve tekrar suya koyun. 1 saat kadar da bu suda bekletin.
Bekleme esnasında bir tencereye su ve şekeri alıp 5-6 dakika kadar kaynatın ve ılımaya bırakın.
Patlıcanları sudan çıkarıp tekrar yıkayın ve ılık şerbetin içine atın.
Kaynamaya başlayınca altını kısın, ara sıra kevgirle patlıcanları şerbete hafif bastırın ve yavaşça karıştırın ki her yeri eşit olarak şerbeti alsın. Yarım saat kadar üzerini tabakla kapatıp ağırlık yaparak şerbete batmasını sağlayabilirsiniz.
Yaklaşık 2-2.5 saat boyunca bu şekilde pişecek. Bu süre sonunda patlıcanlar şeffaf bir hal alacak. Sonra ocağın altını açın ve şerbetin kıvam almasını sağlayın.Tarçın ve karanfili ekleyip 10 dakika kadar içinde tutun ve sonra çıkarın. Normal reçel kıvamına gelmesine yakın limon tuzunu atın ve 1-2 dakika daha kaynatın.
Sıcakken cam bir kavanoza alın ve soğuyunca kapağını kapatıp serin bir yerde muhafaza edin.
Via: cahide_sultan

Sponsorlu Bağlantılar
error: Content is protected !!