Kabuklu (Ham) İncir Reçeli

Sponsorlu Bağlantılar
Kabuklu (Ham) İncir Reçeli
Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi bismillah deyip reçelimizin yapımına geçelim.
Kabuklu (Ham) İncir Reçeli
Malzemeler
1 kg. erkek incir
6 su bardağı şeker
6 su bardağı su
Yarım küçük limon
Arzuya göre, bir parça tarçın, bir kaç karanfil veya bir parça zencefil
yapımı…Ham İncir reçeli nasıl yapılır?
İncirleri yıkayın. Sap kısımlarını kesin.Eğer incirler çok küçükse mutlaka alt kısmını bıçakla delin veya küçücük oyun. Büyük bir tencerede kaynayan suya incirleri atıp üzerine de düz bir kapak kapatın ki, incirler suyun üzerinde kalmasın. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatıp süzün.


Üzerine soğuk su doldurun. Bir kaç dakika sonra, su ılıyacağı için, o suyu döküp yeniden soğuk su ekleyin. İncirler tamamen soğuyunca suyunu süzün. İlk haşlama sonunda bir tanesinden küçük bir parça kesip ısırın. Acı veya sizi rahatsız edecek bir tat varsa, tencereye yeniden su koyun ve incirleri 5 dakika daha kaynatıp yeniden soğuk suya bastırın.
Her bir inciri tek tek sıkarak suyunu çıkarın. Zira sünger gibi suyu içine çekmiş oluyor. Bu işlemi üzerine ağırlık koyup uzun süre suyunun süzülmesini bekleyerek de yapabilirsiniz.
Diğer tarafta yine büyük bir tencereye şeker su ve limonu arzuya göre zencefil ve karanfili ekleyip kaynamaya bırakın. 10 dakika kaynadıktan sonra sıkılmış incirleri ekleyin.
Bu aşamada mutlaka reçelin başında olun. Kevgirle sık sık incirlerin üzerine bastırıp, incirlerin emdiği şekeri salıp, yeniden çekmesini sağlayın.
Bu şekilde orta ateşte 40 dk. ila 1 saat arasında kaynatın. Reçelin suyu iri köpükler çıkarmaya başladığında reçeli kavanozlara dikkatlice doldurun. Uzun süre bekleyecekse, vakumlanması için hemen kapağını kapatıp ters çevirin.
Afiyet şifa olsun.
Via: cahide_sultan

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
error: Content is protected !!